Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Volkswagen Group Components przedstawił prototyp robota-ładowarki, który ma pomagać kierowcom gdy w ich elektrykach brakło energii.

Prezes Zarządu Thomas Schmall: powszechnie dostępna sieć ładowarek to niezbędny czynnik sukcesu elektrycznych samochodów. Volkswagen udostępnił pierwsze zdjęcia prototypu mobilnego robota służącego do zasilania akumulatorów aut elektrycznych. To jeden z wizjonerskich projektów, jaki w najbliliższych latach ma wzbogacić infrastrukturę ładowania. Jego zadaniem

jest całkowicie automatyczne ładowanie elektrycznych pojazdów w miejscach o ograniczonej powierzchni, np. w garażach podziemnych. Nasz robot to tylko jedna z wielu propozycji, ale z pewnością jedna z bardziej wizjonerskich- powiedziaĹ‚ Thomas Schmall.

Robot-ładowarka uruchamiany poprzez aplikację lub za pośrednictwem systemu komunikacji Car-to-X działa całkowicie autonomicznie. Samodzielnie zbliża się do pojazdu, którego akumulator ma zasilić energią elektryczną i komunikuje się z nim. Od otwarcia pokrywy osłaniającej gniazdo ładowania, przez podłączenie końcówki przewodu, po jej odłączenie- cały proces przebiega bez udziału człowieka. By móc zasilać kilka pojazdów jednocześnie, mobilny robot zbliża się do samochodu z ładowarką, podłącza ją i w ten sposób ładuje akumulator.

Gdy ładowarka znajduje się przy samochodzie, robot zajmuje się obsługą innych pojazdółw. 
Thomas Schmall - tworzymy rozwiązania, które pozwolą uniknąć kosztownych indywidualnych projektów. Mobilny robot-ładowarka oraz nasza mobilna szybka ładowarka są właśnie takimi rozwiązaniami.

Volkswagen Group Components opracowuje teraz zupełnie nową rodzinę ładowarek prądu stałego (DC). Mobilna szybka ładowarka pojawi się na rynku już na początku 2021 roku. Od paru tygodni na terenie kilku niemieckich fabryk Volkswagena trwają jej próby pilotażowe. Z kolei mobilny robot zyskał status prototypu i teraz będzie intensywnie rozwijany.

 

 

 

 

Początek strony