Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

24 kierowców ciężarówek ukarano mandatami karnymi za niestosowanie się do znaków na A4. Większość kierowców wyprzedzała pomimo zakazu.

Akcję, której celem jest poprawa bezpieczeństwa na dolnośląskiej autostradzie A4 przeprowadzono w środę (15 lipca). Inspektorzy patrolowali trasę motocyklami służbowymi i radiowozami. Kierowcy ciężarówek, którzy popełnili wykroczenia, byli kierowani do punktów kontroli drogowej.

W 23 przypadkach stwierdzono wykroczenie polegające na nieprzestrzeganiu znaku B-26. Kierowcy ciężarówek nie zastosowali się do zakazu wyprzedzania przez tego typu pojazdy. Jeden z szoferów nie zastosował się z kolei do znaku B-20, czyli nie zatrzymał pojazdu przed znakiem „stop”. Wszyscy sprawcy wykroczeń zostali ukarani mandatami, a do ich konta dopisano punkty karne.

Jedna z kontroli zakończyła się znacznie poważniejszymi konsekwencjami również dla przewoźnika krajowego. W ciężarówce zatrzymanej do kontroli z powodu nieprzestrzegania zakazu wyprzedzania ujawniono niedozwoloną ingerencję w oprogramowanie tachografu cyfrowego. Kierowca po wprowadzeniu określonego kodu PIN mógł rejestrować rzekomy odpoczynek, zamiast jazdy. W ten sposób mógł ukrywać przekroczenia dopuszczalnych norm czasu pracy. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa dotyczącego zmiany wskazań drogomierza, inspektorzy wezwali na miejsce kontroli funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy  Kierującego ukarano mandatem. Wobec jego pracodawcy wszczęto również postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

 

Początek strony