Daimler Buses zwiększa moce produkcyjne dzięki umowie o współpracy z Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş.
Od września 2026 roku turecki producent autobusów Otokar będzie produkować ‑w swoim zakładzie w Sakarya w Turcji autobus miejski Mercedes-Benz Conecto z napędem konwencjonalnym dla Daimler Buses. Uzasadnieniem tej umowy o produkcję kontraktową jest duży popyt na autobusy marek Mercedes-Benz i Setra. Do tej pory Mercedes-Benz Conecto był produkowany wyłącznie w tureckim zakładzie Daimler Buses w Hoşdere; został zaprojektowany z myślą o ekonomicznej eksploatacji i optymalizacji kosztów eksploatacji. Till Oberwörder, dyrektor generalny Daimler Buses, Süer Ismail Sülün, prezes i dyrektor generalny Mercedes-Benz Türk A.Ş. oraz Aykut Özüner, dyrektor generalny Otokar, podpisali dziś umowę w Sakarya.
Till Oberwörder: „ Jesteśmy zdecydowanym liderem rynku w Europie i Ameryce Łacińskiej – a ta współpraca pozwala nam dodatkowo wzmocnić naszą pozycję poprzez zwiększenie całkowitej produkcji pojazdów. Zwiększenie naszych mocy produkcyjnych ma pozytywny wpływ na naszą rentowność. Otokar to ceniony i wiarygodny partner w naszej branży, posiadający bogate doświadczenie w produkcji. Współpracując ściśle, zapewnimy wysokie standardy jakości, jakich oczekują nasi klienci od Daimler Buses.”.
Süer Sülün: „Jesteśmy zachwyceni dużym popytem na nasze autobusy i wynikającą z tego bardzo dobrą sytuacją zamówień w naszej fabryce w Hoşdere. Zakład ten stanowi kluczowy element sieci produkcyjnej Daimler Buses i nadal produkuje autobusy we wszystkich segmentach.”.
Aykut Özüner: „Od ponad 60 lat z powodzeniem budujemy wysokiej jakości autobusy. Partnerstwo z Daimler Buses to dla nas ważny krok w kierunku dalszej rozbudowy naszej produkcji, zapewnienia jak najefektywniejszego wykorzystania naszych mocy produkcyjnych i umocnienia naszej pozycji jako jednego z pięciu największych producentów autobusów w Europie. Celem tej umowy jest nawiązanie trwałego partnerstwa z Daimler Buses”.
Daimler Buses dostarczy firmie Otokar wszystkie główne komponenty pojazdu oraz specjalistyczne wyposażenie produkcyjne. Mercedes-Benz Conecto będzie produkowany w fabryce Otokar, w której zastosowano zaawansowane technologie produkcyjne. Dedykowany zespół Daimler Buses będzie obecny na miejscu, aby wspierać produkcję Conecto. Umowa obejmuje również szkolenia prowadzone przez ekspertów przez Daimler Buses dla pracowników Otokar zaangażowanych w proces produkcyjny.
Mercedes-Benz Conecto to autobus niskopodłogowy zaprojektowany z myślą o dużej liczbie pasażerów w transporcie miejskim.
W 2024 roku Daimler Buses obroniło pozycję lidera na kluczowych rynkach w Europie i Ameryce Łacińskiej, sprzedając 26 600 pojazdów (rok poprzedni 2023: 26 200). Firma osiągnęła również dobre wyniki w pierwszej połowie 2025 roku: Daimler Buses zwiększył sprzedaż o osiem procent do około 13 200 pojazdów (rok poprzedni: 12 300) i poprawił rentowność sprzedaży do 9,7 procent (rok poprzedni: 7,2 procent).
Otokar, spółka należąca do grupy Koç, oferuje szeroką gamę pojazdów użytkowych, w tym autobusy, lekkie ciężarówki i pickupy. Mająca siedzibę główną w Turcji firma Otokar posiada spółki zależne we Francji, Włoszech, Rumunii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kazachstanie oraz oddział w Niemczech. Eksportuje ona swoje pojazdy użytkowe do ponad 50 krajów na całym świecie.
Mercedes-Benz Türk działa w Turcji od 58 lat, stanowiąc integralną część sieci produkcyjnej Daimler Buses. Od momentu powstania Mercedes-Benz Türk wyprodukował ponad 113 000 autobusów i około 400 000 ciężarówek.



