Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Silniki terenowe MAN Engines są teraz dopuszczone do użytku z HVO (regeneracyjnym olejem napędowym).

Według MAN Engines, wszystkie silniki pojazdów terenowych z obecnego portfolio produktów mogą być zasilane regeneracyjnym olejem napędowym – znanym również jako HVO (uwodorniony olej roślinny) – zgodnie z normą EN15940. Homologacja dotyczy wszystkich silników terenowych zgodnych z aktualnymi normami emisji spalin Stage V (UE) i EPA Tier 4 oraz niższymi. Silniki okrętowe do silników wysokoprężnych z regeneracją zostały już zatwierdzone. Klienci mogą go używać do wymiany – lub mieszania – konwencjonalnego oleju napędowego i używać silników MAN z tak zwanym zielonym lub odnawialnym olejem napędowym. Uzyskuje się to między innymi na podstawie odpadów i pozostałości pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, materiałów z biomasy celulozowej, takich jak pozostałości pożniwne.

"Zrównoważony rozwój jest dla nas bardzo ważny w MAN Engines. Dlatego zatwierdziliśmy prawie całą naszą ofertę silników do stosowania z regeneracyjnym olejem napędowym – mówi Mikael Lindner, szef działu MAN Engines. Spalając regeneracyjny olej napędowy, silniki emitują do 30% mniej cząstek stałych i do około 10% mniej tlenków azotu (NOx). "Przede wszystkim regeneracyjny olej napędowy zapewnia czyste spalanie przy emisji gazów cieplarnianych mniejszej nawet o 90% w spalinach w porównaniu z konwencjonalnym olejem napędowym", mówi Lindner. Dla Wernera Küblera, kierownika działu technicznego w MAN Engines, istnieją również inne wyraźne zalety: "Nie ma żadnych strat w wydajności ani wad w odniesieniu do okresów międzyobsługowych i konserwacyjnych naszych silników MAN, a AGN działa również bez żadnych problemów". Stosowanie wspomnianego paliwa regeneracyjnego nie ma negatywnego wpływu ani na elementy układu, ani na sprawność układu napędowego lub jakichkolwiek istniejących układów oczyszczania spalin.

Ponadto, ze względu na jego skład chemiczny podobny do kopalnego oleju napędowego, stosowanie HVO nie wymaga żadnych modyfikacji istniejących pojazdów lub infrastruktury stacji tankowania. Może to być tankowane w czystej postaci, tj. w 100% jako HVO100, lub z domieszką – w dowolnym stosunku mieszania – konwencjonalnego oleju napędowego. Pod koniec lutego 2023 r. rząd niemiecki podjął decyzję o włączeniu normy DIN EN 15940 do "10. rozporządzenia w sprawie wdrożenia federalnej ustawy o kontroli imisji" (BImSchV). Oznacza to, że te paliwa syntetyczne mogą być sprzedawane w czystej postaci na publicznych stacjach benzynowych. Oprócz stosowania paliwa regeneracyjnego/HVO, wspomniane silniki terenowe MAN są również dopuszczone do stosowania paliwa R33, które zawiera 33 procent komponentów regeneracyjnych. Spośród nich 26 procent to uwodorniony olej roślinny (HVO), a siedem procent to ester metylowy rzepaku (RME). Pozostałe 67 procent składa się z wysokiej jakości oleju napędowego zgodnie z normą DIN EN590.

Obecne i poprzednie serie silników terenowych MAN D2862, D2842, D2868, D4276, D3876, D2676, D2876, D2866, D1556 LE, D0836 i D0834 zostały specjalnie zatwierdzone do użytku z regeneracyjnym olejem napędowym. Jest to pełna gama mocy silników terenowych MAN od 160 do 1.110 KM (118 do 816 kW).

Początek strony