Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

W Łodzi trwa Kongres Nowej Mobilności 2022, na którym polską premierę miał przegubowy autobus elektryczny – MAN Lion`s City 18 E, który produkowany jest w zakładach w Starachowicach.

12 września o rozwoju rynku elektrobusów mówił Piotr Kwiatkowski, regionalny kierownik sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska. Opowiedział m.in. o tym, jak Polska stała potęgą w zakresie produkcji e-busów. Mało kto wie, ale co trzeci autobus elektryczny eksportowany przez państwa członkowskie Unii Europejskiej w latach 2017-2021 pochodził z polskich fabryk – m.in. z MAN Bus Starachowice. 

- Autobusy elektryczne MAN produkowane w zakładzie w Starachowicach są coraz bardziej poszukiwane na europejskim rynku. W 2021 roku udział modelu Lion's City E osiągnął poziom 5,5% wśród wszystkich sprzedanych autobusów miejskich MAN w 2021 roku. To jednak dopiero początek elektromobilnej fali. Do 2025 r. chcemy, aby połowa wszystkich naszych nowych autobusów miejskich miała alternatywny napęd – przekazał Piotr Kwiatkowski.

Także segment samochodów dostawczych czeka sporo wyzwań, gdyż odpowiadają za 38,1% emisji dwutlenku węgla pochodzących z transportu drogowego w Unii Europejskiej. 

- My mamy już gotowy produkt. To MAN eTGE produkowany w zakładach we Wrześni i który przez ostatnie dwa lata z rzędu był absolutnym liderem rynku, osiągając tutaj ponad 50 proc. udział w polskim rynku. Mamy mocne podstawy, by liczyć na jeszcze więcej na tym rynku – mówił Grzegorz Rogalewicz.

Na temat „elektrycznej wagi ciężkiej” w debacie głos zabierał Claus Wallenstein, nowy prezes spółki MAN Trucks & Bus Polska. Mamy przed sobą ogromne wyzwania w zakresie elektryfikacji tego sektora i rozbudowy obsługującej go infrastruktury ładowania. MAN także i w tym segmencie przeciera elektromobilne szlaki.

- W lipcu zaprezentowaliśmy prototypową ciężarówkę elektryczną, której produkcja ruszy w 2024 roku. Zasięg nowego pojazdu waha się od 600 do 800 kilometrów. Można powiedzieć, że elektryczna rewolucja zaczyna się już dziś – podsumował Claus Wallenstein

Podczas Kongresu w Łodzi, spółka MAN Trucks & Bus Polska po raz pierwszy pokazała w naszym kraju swój najnowszy autobus elektryczny – przegubowy MAN Lion's City 18 E.

Przegubowy lew klasy MEGA przy długości 18 metrów może zabrać na swój pokład do 120 pasażerów.  

- Dwa silniki oznaczają także wyższy poziom rekuperacji, dlatego  MAN Lion'sCity 18 E oferuje zasięg do 200 km (do 270 km w sprzyjających warunkach klimatycznych) – dodaje Piotr Kwiatkowski.

  .

 

 

Początek strony