Co to są te Inteligentne Systemy Transportowe (ITS) na drogach? Pojęcie ITS obejmuje zarządzanie ruchem czy monitorowanie warunków drogowych. Priorytetowym przedsięwzięciem jest projekt pn. Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T - etap I.
Łączna długość sieci drogowej objętej tym projektem wynosi ok. 1100 km, co stanowi ok. 28 proc. długości sieci bazowej TEN-T na obszarze Polski. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, dofinansowanie wynosi 85 proc. kosztów. Jest to obecnie największy projekt ITS tego typu realizowany w Europie.
KSZRD obsługiwany będzie przez Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem w Warszawie, przy ścisłej współpracy z Regionalnymi Centrami w Strykowie, Widawie (k. Wrocławia), Dworku (k. Gdańska) i Kończycach (k. Katowic). W związku z realizacją projektu powstaje „serce” Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym, czyli system centralny.
W 2021 r. GDDKiA zakończyła proces zawierania umów na realizację poszczególnych elementów projektu KSZRD. Zaczęła też prace w terenie związane z utworzeniem połączeń zasilających poszczególne moduły rozproszone (kamery monitorujące ruch pojazdów, stacje meteo czy znaki zmiennej treści). Dotyczy to podłączenia sieci elektrycznej, ułożenie światłowodu oraz instalację szaf koncentracyjnych, w których umieszczone zostaną urządzenia. Rozpoczął się również montaż bramownic ze znakami zmiennej treści, które będą informować kierowców o sytuacji na drodze.
Przez cały ubiegły rok trwały prace związane z dostosowaniem budynku przy ul. Płaskowickiej w Warszawie do potrzeb Krajowego Centrum Zarządzania Ruchem.
2 listopada ubiegłego roku ruszyły też prace nad oprogramowaniem systemu centralnego KSZRD.
W tym roku rozpocznie się montaż poszczególnych urządzeń ITS. Trwać będą dalsze prace związane z wykonaniem oprogramowania systemu centralnego.
Krajowy System Zarządzania Ruchem wyposażony będzie w najnowocześniejsze urządzenia, pozyskujące informacje m.in. o prędkości, liczbie i rodzaju pojazdów poruszających się daną drogą. System umożliwi monitorowanie w czasie rzeczywistym wszystkich autostrad i dróg ekspresowych w Polsce i pozwoli na bieżące przekazywanie istotnych komunikatów kierowcom.