Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Rynek ciężarowy „wraca” ! A DAF Trucks Polska przypomina że nadal jest liderem i... pokazuje nowości podwoziowe.

Na prezentacji w Radziejowicach DAF mógł przekazać po raz pierwszy w tym roku dobre wieści dotyczące sprzedaży ale zarazem pokazać klientom TB Trucks nowości podwoziowe, których dotąd nie dało się szerzej przedstawić.

Pod 3 kwartałach DAF jest na pierwszym miejscu w sprzedaży samochodów pow. 16 ton kontrolując 23.7 procent rynku polskiego. Taki udział rynkowy planowano w styczniu i taki udało się wypracować choć oczywiście na znacznie niższym poziomie ilościowym.

Jednak rynek wyraźnie wraca - powiedział szef marketingu DAF Trucks Polska Zbigniew Kołodziejek, gdyż w skali europejskiej DAF właśnie zaczął przyjmowwać po 1000 zamówień tygodniowo i zwiększył produkcję pojazdów. W Polsce też zawarto kilka dużych kontraktów, co już pozwoliło zniwelować część strat powstałych w II kwartale. Ponieważ spodziewane są następne umowy z przewoźnikami i są wolne samochody (bardziej w komputerach Eindhoven niż nay polskim stoku) całoroczny spadek nie musi być tak drastyczny jak to było jeszcze latem.

Słyszy się, że najbardziej kryzys dotknął ciągniki siodłowe, co jest prawdą, ale DAF ma nadal 24 proc. tego ważnego polskiego rynku. Firmy zamawiają pojazdy i niewykluczone, że na koniec roku poziom sprzedaży będzie o ok. 25 procent niższy od ubiegłorocznego.

Spotkanie było okazją do pokazana różnych nowości podwoziowych, w tym szczególnie podwozia FAW 8x4 z nowymi osiami , wprowadzonego do seryjnej produkcji w grudniu, ale w Polsce jeszcze nieznanego. O nowych produktach napiszę w dziale „Truck”.

l

Początek strony