Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

  1. reklama ciężarówka
MAN reorganizuje się  - chodzi o tysiące pracowników

MAN Truck & Bus podejmuje decyzje z myślą o przyszłości. Poinformował dziś radę pracowniczą o planach, które przewidują szeroką reorganizację przedsiębiorstwa.

Celem konsekwentnej transformacji jest zdecydowane rozwinięcie cyfryzacji i automatyzacji w spółce MAN Truck & Bus oraz zapewnienie jej stałej dochodowości. Spółka ma się także w przyszłości koncentrować na alternatywnych układach napędowych.

Już dzisiaj firma MAN oferuje swoim klientom nowoczesną paletę produktów w zakresie pojazdów ciężarowych, autobusów i samochodów dostawczych. Branża pojazdów użytkowych podlega znaczącym zmianom. Dlatego również MAN wdraża gruntowną transformację swojego przedsiębiorstwa. W połowie tego dziesięciolecia firma powinna należeć do grona wiodących producentów pojazdów użytkowych z napędem elektrycznym i wodorowym. Pozwoli jej to na spełnienie zaostrzonych regulacji Unii Europejskiej dotyczących emisji CO2 i umożliwi także w przyszłości pozostanie zrównoważonym i innowacyjnym przedsiębiorstwem. Bazując na aktualnych technologiach i strukturach, firma nie byłaby w stanie za kilka lat realizować skutecznego modelu biznesowego. Aby nadal inwestować w rozwiązania istotne dla przyszłości, czyli alternatywne układy napędowe, cyfryzację i automatyzację, MAN musi przeprowadzić gruntowną restrukturyzację. Celem tych działań jest trwała poprawa sytuacji dochodowej firmy. Kryzys spowodowany koronawirusem pogorszył i tak już napiętą pod tym względem sytuację przedsiębiorstwa: w pierwszym półroczu firma MAN Truck & Bus wykazała stratę w wysokości 387 milionów euro. W celu realizacji planowanej transformacji zarząd przedsiębiorstwa zaproponowało dziś stronie reprezentującej interesy pracowników podjęcie negocjacji.

Dotychczasowe plany przewidują redukcję nawet 9.500 miejsc pracy we wszystkich działach przedsiębiorstwa w Niemczech i Austrii oraz na całym świecie. W związku z tym zakłada się częściowe przeniesienie procesów projektowania i produkcji do innych lokalizacji. Co oznacza, że zakład produkcyjny w Steyr oraz zakłady w Plauen i Wittlich. będą również przedmiotem rozmów. Szczegóły dotyczące wdrożenia zmian w sposób społecznie odpowiedzialnych będą stanowiły element rozmów prowadzonych z przedstawicielami pracowników. Prezes zarządu spółki MAN Truck & Bus SE, Andreas Tostmann, powiedział: „Stoimy przed ogromnymi wyzwaniami spowodowanymi rewolucją technologiczną w zakresie cyfryzacji, automatyzacji i alternatywnych układów napędowych. MAN Truck & Bus wymaga restrukturyzacji, aby zdecydowanie poprawić innowacyjność i rozwój cyfryzacji oraz zapewnić firmie stałą dochodowość. Dzięki tym działaniom zabezpieczamy przyszłość przedsiębiorstwo w szybko zmieniającym się świecie. Zarząd podejmie wszelkie starania, aby MAN nadal należał do najlepszych producentów autobusów i pojazdów ciężarowych na świecie. Dlatego zwróciliśmy się do organizacji reprezentujących pracowników z prośbą o przyjęcie naszego zaproszenia do rozmów”.

 

 

 

 

Początek strony