Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Od dzisiaj elektroniczne opłaty za przejazd drogami krajowymi kontroluje KAS czyli Ministerstwo Finansów, a nie ITD jak było dotąd.

Zwykły śmiertelnik zastanawia się po co ta zmiana, skoro w praktyce zasady płacenia się nie zmieniły. Odpowiedzi są dwie, oficjalna i nieoficjalna. Ta pierwsza to zbudowanie w oparciu o jedną infrastrukturę drogową, czyli m.in. bramownice i czujniki nad drogami, jednolitego systemu służącemu nie tylko kontroli opłat ale i np. kontroli przewozów towarów wrażliwych (system SENT). Druga odpowiedź to przygotowanie wydajnego systemu kontroli wszystkiego co porusza się po drogach. Chodzi o zapobieganie wszelkim nieprawidłowościom takim jak przemyt, niezgodne z przepisami przewozy towarów akcyzowych , oraz wiele innych przewozów.

Teraz Krajowa Administracja Skarbowa ma przez rok wykonywać to, co dotąd robiło ITD, a potem zostanie wdrożony nowy system, oparty o nową technologię opartą o geo positioning. Ma być wygodniejszy dla kierowców. Jak sugeruje podporządkowanie całości administracji finansowej, głównym celem zmiany jest uzyskanie wydajnego systemu związanego z pieniędzmi toczącymi się po drogach.

l

Początek strony