Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Mówią już że to najbardziej udana rodzina w historii wyścigów ciężarówek? Na taki tytuł zasługuje rodzina Koloc.

Podczas gdy ojciec Martin wygrał 2 mistrzostwa Europy w Truck Racingu, jego 16 letnia córka Aliyyah właśnie zdobyła dwa rekordy świata w maksymalnej prędkości na 500 metrów;
ze startu stojącego i szybkiego.
Było to nawet trochę symboliczne wydarzenie, ponieważ Aliyyah atakowała rekord szwedzkiego kierowcy Boije Ovebrinka, który w 1994 roku zdobył tytuł mistrza Europy o jeden punkt przeciwko Martinowi Kolocowi. „Szczerze mówiąc, nawet nie myślałem o Boije, kiedy zdecydowaliśmy się to zrobić - powiedział Martin
Koloc.
Impreza odbyła się na lotnisku Panenský Týnec bardzo wcześnie rano. „Zrobiliśmy dużo treningów i przetestowaliśmy przyspieszenie. Jednak wcześniej nie było takiej sytuacji, z 16-letnią dziewczynką prowadzącą prawie 5-tonową ciężarówkę o mocy 1900 KM. Byłem mistrzem Europy, miałem dziesiątki wyścigów. Ale to dziś to coś innego - powiedział David Vršecký, który również pobił rekordy świata w 2008 roku w tym samym miejscu.
O 11.00 David pojechał 12-litrową Buggyrą, aby rozgrzać opony, po czym nastąpiła krótka przerwa i briefing. „Vršecký powiedział mi, abym był spokojny o opony. Jedyny prawdziwy problem to pogoda, bo start na mokrej nawierzchni nie byłby dobry - powiedziała tuż przed próbą Aliyyah.
„Gdy wsiadłam do ciężarówki i uruchomiłam silnik, nerwy zniknęły”, powiedziała po starcie. Zaledwie kilka minut później spróbowała ponownie. Tym razem było to 13,2 sekundy, co równa się aktualnemu rekordowi świata. „Aliyyah nie ma licencji międzynarodowej. Więc obecnie jest to oficjalny krajowy rekord, którego nikt na świecie nie osiągnął. Miała średnią prędkość 136 km / h, czyli o 6 km / h szybciej niż Boije.
Ale to tylko połowa historii, bo potem zaczęło padać. „Mój tata i David powiedzieli mi, że start zależy ode mnie... I osiągneła maksymalną prędkość 284,13 km / h. „Wszystko to pomimo silnego wiatru i mokrej nawierzchni.
Aliyyah chciała pokonać prędkość 300 km / h, ale lotnisko w Panenským Týncu jest za krótkie na taki bieg.

Dla niewtajemniczonych; egzotyczne imię i uroda nastolatki to efekt kilkunastu lat spędzonych przez jej ojca, czeskiego biznesmena Martina Koloca w Dubaju, skąd kieruje obecną w 16 krajach firmą inżynierską Buggyra.

 

l

Początek strony