Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

SaniStop: podczas kryzysu Covid-19 dla kierowców ciężarówek w Niemczech otwarto 150 urządzeń sanitarnych

Odświeżenie, wzięcie prysznica, znalezienie toalety to podstawowe potrzeby kierowców ciężarówek w trasie. Jednak podczas blokady Covid-19 wielu kierowców ciężarówek nie mogło korzystać z urządzeń sanitarnych. Erlenfried Galuba, kierowca firmy transportowej Fehrenkötter z Ladbergen, relacjonuje: „Zazwyczaj wolno nam korzystać z toalet klientów. Ale od początku kryzysu Covid-19 wiele udogodnień higienicznych zostało zamkniętych dla nas, kierowców ciężarówek.”

Szef Galuby nie chciał się z tym pogodzić: Joachim Fehrenkötter jest dyrektorem zarządzającym i właścicielem Fehrenkötter, a także prezesem DocStop eV, stowarzyszenia, które od 2007 r. świadczy ambulatoryjną opiekę medyczną dla kierowców ciężarówek. DocStop znalazł teraz inne pole działania w sytuacji sanitarnej wywołanej kryzysem Covid-19. Rezultat: w ciągu zaledwie jednego tygodnia DocStop utworzył sieć 150 firm w Niemczech, które były przygotowane do udostępnienia umywalni kierowcom ciężarówek podczas pandemii. To narodziny inicjatywy DocStop SaniStop.
„Z wielkim szacunkiem wszyscy mówią o bohaterach drogi,a jednak nikt nie pozwoli naszym pracownikom korzystać z ich urządzeń sanitarnych,”- oto, jak Joachim Fehrenkötter tłumaczy swoje zaangażowanie.
Zaledwie kilka dni po ogłoszeniu blokady działacz SaniStop znalazł partnera do współpracy - Ralfa Merkelbacha, menedżera ds. Kluczowych klientów dużych flot w Europie w BPW Bergische Achsen KG: to był jego pomysł, aby zainstalować mobilne kontenery sanitarne w ważnych lokalizacjach. Dołączyli do nich wybitni pomocnicy: Federacja Transportu Drogowego (BGL), Logistics Alliance Niemcy oraz Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI), a także szereg darczyńców biznesowych, którzy wsparli nas środkami i zintegrowali je w ramach inicjatywy branżowej #LogistikHilft założonej przez Fraunhofer IML.
Daimler Truck AG dołączył także do grona zwolenników i zapewnił 7500 euro na utrzymanie urządzeń higienicznych. Teraz kontenery sanitarne znajdują się bezpośrednio obok fabryki Mercedes-Benz w Ludwigsfelde niedaleko Berlina lub w centrum transportu ładunków w Bremie. Witryna DocStop, www.docstop.eu, pokazuje, gdzie na trasie ustawiono kontenery SaniStop. Dlatego kierowcy są bezpieczni.

Pomimo tego rozwiązania pandemia Covid-19 stanowi nadal duże wyzwanie dla firm transportu drogowego i ich pracowników: „nasze zamówienia spadły o 25 procent”, informuje Joachim Fehrenkötter, którego firma transportowa ma 125 ciężarówek i specjalizuje się w transporcie maszyn rolniczych i samochodów.

 

 

 

l

Początek strony