Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Wyniki sprzedaży samochodów ciężarowych w I kwartale były słabe, ale prawdziwe załamanie przyszło w kwietniu.

O ile w kategorii pojazdów dystrybucyjnych 6-16 ton DMC zmniejszenie ilości rejestrowanych samochodów było stosunkowo małe, bo wyniosło 11 procent, o tyle klasa pow.16 ton runęła o prawie 48 procent. Niestety, tak co do ilości jak i pewnie marż, klasa lekka się nie liczy, gdyż w ciągu 4 miesięcy przewoźnicy kupili 538 lekkich ciężarówek, a 5008 ciężkich.

Liderem sprzedaży klasy lekkiej było Iveco, liczył się także MAN.

W klasie ciężkiej po słabym, ale jeszcze znośnym pierwszym kwartale, w kwietniu nawet najlepsi importerzy lokowali na rynku tylko po ok. 100 samochodów. W rezultacie za okupującym cały czas pierwsze miejsce DAF-em (1234 egz.), ustawiło się Volvo (965), zaś Scania ( przed rokiem brylująca) z trudem zatrzymała trzecie miejsce (895). Bawarski koncern tradycyjnie blisko Mercedesa, a niżej Renault i Iveco. Istotne że tylko Volvo i Iveco, w sytuacji spadku sprzedaży, poprawiły udziały w rynku.

Klienci wstrzymali się z decyzjami o zakupach – komentował Zbigniew Kołodziejek, szef marketingu DAF-a – więc rynek spadł o 7-8 tys. jednostek, ale wszystko wskazuje że to koniec tak dużych spadków i zbliża się stabilizacja. Ma to związek ze stopniowym przywracaniem produkcji w zakładach motoryzacyjnych w Europie, w dużym stopniu obsługiwanych przez polskich przewoźników.

W podobnym stopniu skurczył się rynek samochodów dostawczych i osobowych. Rejestracje w kwietniu ( porównując do marca 2020) spadły o blisko 66 procent. Na szczęście rejestracje samych furgonetek w ciągu pierwszych 4 miesięcy roku (porównanie do 2019) były niższe o 30 proc. Marką przewodzącą w segmencie dostawczym jest Renault ( 2253 pojazdy, ale spadek o 32 procent), minimalnie ustępuje Ford (2122), a rywalizację o ostatnie miejsce na podium wygrał Mercedes, wyprzedzając Fiata. Według danych Instytutu Samar, najpopularniejszymi modelami dostawczymi w Polsce są w tym roku Master, Sprinter i Ducato.

 

 

 

Początek strony