Truck i Transport     Redakcja.tit@gmail.com

Jak rozwożą butle butanu na Teneryfie

Firma transportowa Trans Doniz dostała ostatnio cztery nowiutkie Scanie P450 służące do przewozu gazu w butlach.

Nie byłoby w tym nic specjalnego gdyby nie fakt, że firma swoimi 46 samochodami (19 to Scanie) rozwozi propan-butan po wyspie Teneryfa.

Jak większość takich wysp, Teneryfa jest mocno uzależniona od dostaw gazu, który jest tam podstawowym źródłem energii dla gospodarstw domowych. O ile w Hiszpanii średnio gospodarstwo domowe zużywa 1,9 butli butanu, o tyle na Teneryfie średnia wynosi ponad 3,1. W dodatku 40 godzinna podróż statkiem z Hiszpanii niekiedy się wydłuża, a wtedy w domach może brakować energii. Stąd nacisk na bardzo intensywną i szybką dystrybucję butli 12 kg. Można sobie wyobrazić ile takich charakterystycznych butli używa się na wyspach Kanaryjskich, które odwiedza rocznie 13 mln turystów.

Gaz jest ładowany na przyczepy w Kadyksie, potem promem płynie na wyspy, gdzie w porcie czekają już gotowi kierowcy. Zabierają przyczepy do magazynu i potem do punktów dystrybucji gazu. Rzecz jasna, samochody mają aktualne wyposażenie ADR-owskie dla zapewnienia bezpiecznego transportu w górzystych wyspach.

banner man eTGE

banner renault trucks t wynajem

banner international truck of the year

Początek strony